sobota, 22 lutego 2014

Gatunki ryb Prawnie chronionych! - Warto wiedzieć! - cz. 3/3

W ostatniej części cyklu o tematyce Gatunków ryb prawnie chronionych poznamy kolejne trzy gatunki ryb, które po złowieniu należy natychmiast wypuścić do łowiska. Pamiętajmy, że posiadanie ryb prawnie chronionych podlega bardzo wysokim karą! 

Czytaj też: 

Wybrane gatunki ryb słodkowodnych prawnie Chronionych.
Koza

Ryba z rodziny piskorzowatych. Z łaciny (Sabanejewia aurata). Występuje w czystszych wodach naszego kraju. Głównie w górnym biegu rzeki. Ciężko ją zlokalizować ponieważ w momencie zagrożenia ryba chowa się pod piach. Koza dorasta do 10 -15cm.

Minug strumieniowy

Ryba z rodziny minogowatych. Z łaciny (Lampetra planeri). Minogi w Polsce są rybami bardzo trudnymi do zaobserwowania. Występują głównie w górnych dorzeczach Odry, Łaby, Wisły i innych większych rzekach. Zdarzają się również wędrówki tej ryby do mniejszych rzek np. Liwca. Ta ryba przypominająca węgorza dorasta do 20 -25cm długości. Wyróżniamy różne gatunki Minogów. Wszystkie z tej rodziny są prawnie chronione! 

Śliz 

Ryba z rodziny przylgowatych. Z łaciny (Barbatula barbatula). Głównie w niewielkich rzekach. Ryba płochliwa i raczej mało widoczna. Prowadzi skryty tryb życia. Śliz występuję również w jeziorach. Generalnie ryba ta dorasta do 15cm. 

Pamiętaj tych ryb nie możesz zabrać z łowiska!
WMH.WOLOMIN.PL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz