wtorek, 11 lutego 2014

Gatunki ryb Prawnie chronionych! - Warto wiedzieć! - cz. 2/3

Zapraszam na kontumacje i drugą część cyklu o tematyce Gatunków ryb prawnie chronionych w naszych polskich wodach. W drugiej odsłonie poznamy kolejne trzy gatunki ryb, które nie mają prawa znaleźć się w naszej wędkarskiej siatce!

Czytaj Też! część pierwszą! 

Wybrane gatunki ryb słodkowodnych prawnie Chronionych.

Piskorz

Ryba z rodziny piskorzowatych. Z łaciny (Misgurnus fossilis). Występuję głównie w mulistych zbiornikach, niewielkich rzekach o wolnym biegu. Często spotykana jest w rowach melioracyjnych i odnogach rzek. Piskorz osiąga do 30 cm. długości.

Różanka

 Ryba z rodziny karpiowatych. Z łaciny (Rhodeus sericeus amarus). Różanka występuję w czystszych zbiornikach naszego kraju. Zarówno w jeziorach jak i rzekach z stosunkowo spokojnym biegiem. Jest to ryba stadna w wczesnym stadium swojego życia. Ulubionym miejscem do przebywania jest miejsce przybrzeżne bądź zatoki na niewielkich rzekach. Różanka osiąga do 10cm długości i samce są nieco mniejsze od samic.

Strzebla Błotna

Kolejna ryba z rodziny karpiowatych łać. (Phoxiums percnurus). Stosunkowo nie duża ryba dorastająca do 10 - 15cm. Zamieszkuję opuszczone łowiska oraz potorfowe zbiorniki. Nie mylić ze Strzeblą Potokową! która jest znacznie mniejsza i zamieszkuje wody o charakterze górskim!

Pamiętaj tych ryb nie możesz zabrać z łowiska!
WMH.WOLOMIN.PL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz