środa, 27 listopada 2013

Sprzęt (Zestaw na Sandacza - Grunt i przynęty)

W zimne jesienne dni i początki zimy warto udać się na bardzo waleczną rybę, jaką jest Sandacz. Ta wyjątkowa ryba nie boi się mrozów, a nawet bardziej właśnie w takie dni staję się aktywna. Są różne sposoby łowienia Sandacza. Spinning, grunt czy żywiec mogą być idealnym sposobem na przyhaczenie tej niezwykłej ryby.


Używając gruntu powinniśmy zwrócić uwagę na wiele elementów zarówno samego sprzętu jak i doborze odpowiedniej przynęty. Duże też znaczenie ma same łowisko oraz pogoda panująca na powietrzu. Zacięcie nawet małego Sandacza nie może dać pewności o wygranej walce, ponieważ ryba ta posiada bardzo dużo twardych i mocnych kości w otworze gębowym, w które ciężko wbijają się słabszej jakości haczyki.
(Mały Sandacz złowiony na żywca w Wiśle przez Michała)

Na ogół dobrze zaczepiony Sandacz nie wymaga niesamowitych umiejętności od wędkarza. Ryba ta nawet o mocnych rozmiarach nie powinna przegryźć nam żyłki czy przyponu. Opór dla wędkarza może stanowić jednak jej wielkość i wola walki która przy sporej masie ryby może być odczuwalna gdy nasz przeciwnik znajduję się na większej odległości. 


(Sandacz złowiony przez Michała i Piotra na grunt)

Doskonałym więc zestawem gruntowym może być:
  • Wędzisko o szczytowej akcji, dosyć miękkie aby nasza przynęta nie miała możliwości zsunięcia się z haka. Długość odgrywa tu zdecydowanie mniejszą wagę, jednak preferowane wędzisko powinno być nieco dłuższe (3.30 -3.60m). cw. 15-120gr.
  • Bardzo ważnym elementem naszego wyposażenia będzie kołowrotek, który powinien posiadać wolny bieg. W rzeczy samej może okazać się, że wystarczy precyzyjny kołowrotek z przednim hamulcem. Pamiętajmy jednak aby nie posiadał grafitowej szpuli. 
  • Żyłka w naszym zestawie powinna przekraczać średnicę 0.20mm najlepiej żyłka (0.22-0.24mm) lub plecionka (0.08-0.14mm)
  • Krętlik dobrej jakości i obciążenie przynęty adekwatne do łowiska na jakim łowimy Sandacza
  • Hak mocujący przynętę. Tu rozbieżność jest spora. Wszystko zależne jest od tego jaki rodzaj zestawu końcowego mamy zamiar użyć. Ważne aby nasz hak na którym umieścimy przynętę był bardzo ostry!   
Przynęty:

Najlepszą przynętą w okresie jesienno zimowym na Sandacza jest martwa oraz żywa rybka. Martwa rybka jako skuteczna przynęta denna jest niezwykle skuteczna. Czasem jednak drapieżnik przystaje na nieco większej wysokości jak przy samym dnie. Wtedy warto użyć żywej przynęty takiej jak Płoć lub Ukleja. Wolno płynąca ryba i osłabiona skutecznie skusi do uderzenia agresywnego Sandacza!

wmh.wolomin.pl

Brak komentarzy: