niedziela, 17 listopada 2013

Sprzęt (Boczny trok - Skuteczna metoda na Sandacze i Okonie)

Ta rewelacyjna metoda pokazała nam wędkarzom, że warto kombinować i szukać nowych technik połowów, które przyniosą nam niezapomniane przygody nad wodą. Boczny trok bo o nim tu mowa to jedna z najbardziej skutecznych metod spinningowych na takie ryby jak Okoń czy Sandacz. Zdarza się również, że przyłowem może być okazały Szczupak. Tą metodę stosuję się również na morzach oraz oceanach.

(Boczny trok - Skuteczna metoda na Garbuski - Michał)

Okoń to ryba wszędobylska. Ułatwia to więc na łowienie go różnymi metodami spinningu w tym również na boczny trok, który w tym przypadku odnotowuję rewelacyjne efekty. Powoli stosowanie błystek obrotowych w poszukiwaniu tej pięknej ryby staję się coraz mniej widywane na naszych zbiornikach wodnych. Zdecydowanie więcej wędkarzy stosuję małe paprochy typu - koptya, twisterki i rippery o małej wielkości nie przekraczającej 3,5cm.

Idealnym więc zestawem na Okonia metodą Bocznego troka będzie:

 (Zestaw końcowy na Okonia)
 • Wędzisko z delikatną szczytówką o rozmiarze 2.40 do 2.70m. z ciężarem wyrzutu od 3do 15gr.
 • Kołowrotek spinningowy, najlepiej lepszej jakości i o precyzyjnej akcji z pojemnością żyłki 0.18mm (240m) lub plecionki 0.08mm. Przypon z żyłki lub plecionki.
 • Krętlik i agrafka do połączenia żyłki i przynęty. 
 • Ciężarek do troka. Może być "pałeczka" lub "oliwka" w zależności od dna łowiska. Pamiętajmy jednak, że zdecydowanie mniejsze zaczepy notowane są przy użyciu "pałeczki".
 • Przynęty w zróżnicowanych kolorach oraz rozmiarach. Podobnie jak i same haczyki powinny być dostosowane odpowiednio do podawanej przynęty. 
(Pamiętajmy o doborze odpowiednich haczyków! Przeznaczonych do tej metody!)

Łowienie Sandacza na spinning to już klasyk. Wędka spinningowa z dużym kopytem i sporą główką jigową to tradycyjne metody na tą wspaniałą i waleczną rybę. Jednak gdy wszystkie techniki zawodzą warto spróbować metody bocznego troka!

Idealnym więc zestawem na Sandacza używając tej metody będzie:

(Zestaw końcowy na Sandacza)
 • Wędzisko spinningowe typu wklejanka sandaczowa, o ciężarze wyrzutu od 4 do 30gr. Wysokość kija zależna jest od miejsca łowienia. Jednak nie powinna być mniejsza niż 2.70m. 
 • Kołowrotek mocnej budowy, najlepiej z zapasową szpulą i hamulcem typu FD (przednim). 
 • Sugerowaną żyłką może być linka o średnicy 0.20mm (sandacz do 2kg) lub plecionka 0.10mm (do 3kg)
 • Przy łowieniu sandacza nie wymagany jest przypon ponieważ ryba ta rzadko przegryza linkę swoimi zębami. Prędzej wygra z nami swoją siłą i walecznością. 
 • Łowiąc Sandacza na boczny trok powinniśmy użyć przynęty takiej jak rippery, twistery, imitację organizmów wodnych takich jak pijawki, raki i żaby. W ostateczności możemy użyć również niewielkiego woblera lub obrotówki.
 • Haki stosowane przy połowie tej ryby powinny być mocne, typowo do łowienia na boczny trok z mocnym wcięciem i bardzo ostre. Możemy również zastosować główki jigowe takie jak sinking, suspending lub floating.
wmh.wolomin.pl

1 komentarz: