niedziela, 25 sierpnia 2013

Porady (Sposób i Miejsce na Leszcza)

Leszcz bierze od wczesnej wiosny. Jednak każdy wędkarz z minimalnym doświadczeniem wie, iż ryby te najchętniej biorą w porze letniej. Najlepszymi miejscami na tą rybę są nasze polskie rzeki. Wielu wędkarzy jednak nie radzi sobie z namierzeniem, a tym bardziej ze złowieniem dorodnego "złociaka".

Na Mazowszu Leszcza możemy złowić niemal w każdej rzece i jeziorze. Jednak najlepszymi miejscami nadal okazują się największe rzeki takie jak Bug, Narew czy Wisła. Naturalnie "złociaka" możemy także złowić w dużo mniejszych rzekach takich jak Rządza, Liwiec czy Wkra.


Od lat wiadomo, że najskuteczniejszą metodą na Leszcza jest metoda gruntowa typu "feeder". Drgająca szczytówka to używana metoda przez blisko 70% wędkarzy, którzy polują na tą rybę. Przez wielu uważana za ościaka zaś dla drugich to ciężąca oko ryba która często przekracza 55cm.

Stosując grunt pamiętajmy o tym, że większe Leszcze nie zawsze uderzą jako pierwszy przyłów. Najczęściej jest tak, że ryby te na pierwszy ogień wpuszczają drobnice. Po upewnieniu się, że wszystko jest w porządku mogą podpłynąć większe sztuki (oczywiście nie jest to element konieczny).

Doskonałym miejscem na dużego Leszcza jest rynna. Tuż za łachą gdzie tworzą się spore dołki a nurt rzeki powoli zawraca. Na jeziorach zaś i zalewach powinniśmy szukać miejsc z opadem w dnie czyli gwałtownym pogłębieniem dna. Leszcze często wpływają na płytkie miejsca. Jednak tu kluczową sprawą jest zanęta. Rewelacyjnym wyborem będzie zanęta gruboziarnista i wszelkiego rodzaju atraktory takie jak: brasem, czosnek, konopie czy wanilia.


Pora na Leszcza to najczęściej wieczór i poranek. Bywa także, że ryby te biorą chętnie w nocy. Leszcze dorastają nawet do 70cm długości. Taki okaz to już spora frajda na cienkiej szczytówce trzy metrowego feedera. Najczęściej stosowaną przynętą jest biały robak. Złociaki chętnie biorą też na pinkę, czerwone, a także rosówki. Wybredne sztuki przyjmą także kukurydze lub pijawkę.  

Pamiętajmy aby nasz zestaw na wędce nie przestraszył ryby. Najlepszym zestawieniem będzie feeder 3.30 -3.90 z żyłką główną 0.22 i przyponem o grubości 0.12-0.14 z haczykiem 8-12. Ciężar naszego zestawu zależy już tylko od łowiska i uciągu nurtu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz