piątek, 8 lutego 2013

Porady ( Leszcz i Krąp spod lodu)

Panująca ostatnio pogoda nie rozpieszcza miłośników wędkowania pod lodowego. Im bliżej wiosny tym większa jest różnorodność w gatunkach ryb, które możemy złowić. Poza Okoniami, Płociami i Jazgarzami w sezonie zimowym możemy złowić również Leszcze i Krąpie.

Leszcze oraz Krąpie są rybami zdecydowanie mniej aktywnymi zimą. Złowienie ich przy dużym mrozie jest bardzo trudne jednak nie jest niemożliwe. Zdecydowanie łatwiej złowić je podczas wiosennych roztopów. Ryba budząc się po ospałym zimowym transie zaczyna szukać pożywienia. Jeśli łowisko skuwa jeszcze lód a grubość jego przekracza 13cm możemy spróbować wędkowania na lodzie. Dzięki temu możemy dojść do miejsc, których nie jesteśmy w stanie odwiedzić po zimie.


Aby dobrze odnaleźć niemrawego Leszcza i Krąpia musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych warunków.

Ryby te z powodu mniejszej aktywności trzymają się na zdecydowanie większej głębokości. Ciężko nam będzie znaleźć te ryby na stanowiskach w których wcześniej złowiliśmy Okonie czy Płocie. Naturalnie w końcówce zimy nie ma to znaczenia.
Jeżeli do naszego łowiska wpływa rzeka możemy spróbować połowu blisko rzeki.Jeśli jest to połów na lodzie należy zachować szczególna ostrożność ponieważ lód w tym miejscu jest na pewno dużo cieńszy.
Dobra przynętą na Leszcze i Krąpie zimą jest czerwony robak nie tak jak w sezonie letnim biały.
Po złowieniu jednej ryby nie powinniśmy od razu zmieniać miejsca. Ryby te przemieszczają się stadem, a jeśli już trafimy na miejsce ich przesiadywania warto przytrzymać ryby zanętą.

Dzięki tak prostym metodą nasze wędkowanie nie koniecznie musi ograniczyć się do łowienia typowo zimowych gatunków ryb, a co za tym idzie nasze wędkowanie będzie ciekawsze i nie zawsze będziemy wiedzieli co jest na haczyku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz