wtorek, 5 lutego 2013

Polecane Łowiska (Starowola, Owsianka - Liwiec)

Kolejnym łowiskiem opisywanym przeze mnie jest rzeka Liwiec. Jedna z najczystszych rzek na Mazowszu. Jest to całkowicie dziko płynąca woda, która zalicza się do programu "Natura2000". Na wysokości wsi Owsianka znajduję się Park Krajobrazowy "Ostoja Nadliwiecka". To stosunkowo szybko płynąca rzeka ze zróżnicowanym dnem. Średnia głębokość koryta nie przekracza 50cm jednak śmiało można znaleźć tu pokaźne dołki i zatoczki.

W sezonie letnim sporo osób spędza tu wolny czas całymi rodzinami. Kąpieliska dla dzieci są bezpieczne, a woda mimo szybkiego nurtu w lecie jest wyjątkowo ciepła. W poszukiwaniu łowiska powinniśmy zwrócić uwagę na otoczenie i miejsce gdzie planujemy podawać przynętę. Skutecznie łowić możemy na wszelkiego rodzaju zatoczkach gdzie woda zawracając wymywa piasek i pozwala na znalezienie dołka. Bez sensu jest łowienie na środku rzeki ponieważ nie ma tam żadnych kryjówek takich jak korzenie czy roślinność. Najlepszą metodą jest "feeder" z miękką szczytówką. Wędką powinniśmy wykonywać rzuty wzdłuż linii brzegowej, tak aby nasza przynęta znalazła się jak najbliżej brzegu ( 30-50cm). Kij powinniśmy ustawić dość nisko (np. na podpórce) pod kątem prostym do koryta rzeki. Obciążenie mimo mocnego nurtu nie musi być duże. Wystarczy koszyczek lub oliwka w gramaturze od 7-20gr. Dobrze jest zastosować długi min. 40cm przypon.

                                                                     przykład
Przy tak ustawionym zestawie możemy już tylko czekać. Możemy też zastosować zanętę, którą należy przygotować dość sypką. Pozwoli to na zwabienie dużej ilości ryb, które przebywają niżej pod przynętą. W Liwcu techniką tą możemy spodziewać się brań: Kleni, Jelcy, Płoci, Kiełbi, Uklei czy Okoni. Musimy pamiętać, że w Liwcu znajdują się także ryby objęte ścisłą ochroną takie jak Różanki czy rzadziej widoczne Minogi. Łowienie na spławik możliwe jest praktycznie tylko w zatoczkach i nawrotach gdzie znajdziemy spokojniejszy bieg rzeki.

Na Liwcu możemy również spróbować techniki spiningowej lub muchowej. Ta pierwsza świetnie spisuję się do łowienia Kleni, Jelcy czy Okoni. Można także złapać Szczupaka, którego jak na tak płytką wodę w Liwcu jest sporo. Najczęściej spinningiści i muszkarze wchodzą na środek koryta i spacerując w dół rzeki obrzucają linie brzegową. Na muchę możemy złowić podobne ryby jednak ta metoda wymaga od wędkarza sporych umiejętności. Po za wszystkimi wymienionymi rybami w rzece możemy natrafić min. na Ślizy, Piskorze, Cierniki, Wzdręgi, Kozy, Krąpie, a ostatnio nawet nieduże Bolenie.

Dojazd jest stosunkowo prosty wyłącznie poza sezonem zimowym. Trasą "634" kierujemy się w stronę trasy Łochowskiej. W miejscowości Zawiszyn możemy skręcić w lewo na Łochów lub prosto na Starowolę. Obydwie te drogi doprowadzą nas do Rzeki.

1 komentarz: