czwartek, 4 czerwca 2015

Sprzęt (Zestaw na Bolenia)

Boleń zamieszkuje większość naszych wód takich jak jeziorka, rzeki i większe zalewy. Ostatnio zapuszczają się nawet w starorzecza i mniejsze dopływy naszych głównych rzek. Ryba ta jest bardzo ostrożna. Inteligencja tych ryb jest wyjątkowo wysoka, a przechytrzenie drapieżnika czasem bywa niemożliwe, gdy ten bije w drobnicę pod samymi nogami. 

(Boleń złowiony w starorzeczu Bugu przez Michała 53cm)

Podstawą na Bolenia jest wybór odpowiedniego sprzętu, który przy silnym uderzeniu ryby wytrzyma nasze zmagania podczas holu. Żyłka, kij i odpowiedni kołowrotek to elementy pierwszorzędne przy łowieniu "Bolka".

(Imitacje małych rybek i obrotówki to skuteczne przynęty na Bolenia)
  • Wędzisko powinno być dynamiczne o dość szybkiej akcji. Długość od 2.70 do 3.00m. Na rynku dostępne są wędziska przeznaczone typowo do łowienia tych ryb. 
  • Boleń atakuje gwałtownie i precyzyjnie. Kołowrotek spinningowy o przełożeniu 1:5, 1:7, średniej wielkości o pojemności żyłki lub plecionki do 150m. Duże przełożenie często się przydaje, gdy prowadzimy woblery powierzchniowe i inne przynęty, które wymagają od nas szybkiego nawijania zestawu. 
  • Żyłka 0.16 - 0.22mm. lub plecionka 0.08 - 0.14mm.
  • Typowe zestawy końcowe używane na Bolenia to wszelkiego rodzaju woblery smukłe i szybko płynące. Stosuję się również wszelkiego rodzaju gumy oraz obrotówki. Wszystkie przynęty powinny przecinać miejsce napływu drapieżnika. 
(Smukły wobler imitujący drobnice okazał się skuteczną przynętą)

Pamiętać trzeba, że Boleń jest niesamowicie spostrzegawczą rybą. Szybko wyczuwa podstęp wędkarza i często skutecznie omija nawet najbardziej wykwintne przynęty. Nieostrożny wędkarz bardzo szybko przegoni największe i najbardziej ostrożne sztuki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz