wtorek, 12 sierpnia 2014

Polecana,ciekawa, a zarazem i niezawodna metoda połowu. Method Fedder.

Method Fedder jest obecnie najskuteczniejszą i jedną z najciekawszych metod połowów gruntowych. Zapożyczona oraz odpowiednio zmodyfikowana z wędkarstwa karpiowego w celu uzyskania lepszych wyników przez zawodników angielskich na zawodach w łowiskach komercyjnych. Metoda ta zyskała rangę niezastąpionej także w połowach innych ryb spokojnego żeru w wodach stojących lub z zastosowaniem cięższego podajnika w rzekach o lekkim uciągu. 

Podajnik "Method Fedder"

Pomiędzy stosowanie klasycznego koszyczka zanętowego, a zestawu "Method" dostrzeżemy kolosalną różnice ponieważ w przypadku koszyczka zanęta rozsypywana jest w obrębie przynęty w przypadku zaś podajnika "Method" przynęta znajduję się bezpośrednio w podajniku która zatopiona jest w dowolnej zanęcie na krótkim przyponie. Co to daje? Zapewnia nam to bezpośrednie umieszczenie przynęty w centrum nęconego pola, a sama przynęta serwowana jest rybie w najlepszym możliwym sposobie. Sama budowa podajnika jest skonstruowana w dość ciekawy sposób, gdyż podczas opadania zawsze układa się on spodnią obciążona częścią do podłoża. 

Gotowy zestaw "Method Fedder"

Przypony dostępne są jako gotowe zestawy typowo karpiowe, zaczyna pojawiać się coraz więcej gotowych zestawów przyponowych dedykowanych specjalnie do tej metody. Co daje nam w tej sytuacji włos? wydawać by się mogło, iż włos jest tu nieporozumieniem lecz wprawdzie jest to najlepsza forma prezentowania przynęty rybie, dodatkowo zapewnia nam to lepszą możliwość zacięcia ryb.
Zanęta jest tu kwestią dowolną, najlepsze zaś efekty zapewnić nam może drobno zmielona lub drobny pelet o średnicy 2mm-4mm.
Przynęta jest tu również kwestią dowolną, lecz zalecane są przynęty dość drobne które nie będą zbytnio wystawać poza obręb foremki i podajnika. Począwszy od robaków białych, kasterów, peletu, kostek mielonki, kończąc na kukurydzy, pęczaku czy nawet kulek z ciasta.
Formowanie nie należy do skomplikowanych czynności. W pierwszej kolejności wsypujemy na dno foremki małą ilość zanęty, następnie na dnie podajnika układamy przynętę w taki sposób, aby przypon znajdował się w odpowiednim miejscu tuż przy krętliku co nie spowoduje nam splątania zestawu lub utraty ryby. Następnym krokiem jest zasypanie małą ilością przynęty na podajniku, gdy to uczynimy składamy foremkę z podajnikiem w jedność i ugniatamy. Gotowy podajnik wyglądem powinien przypominać połówkę jajka.

Podajnik z widoczną przynętą.

 Łowienie niczym nie rożni się od połowów na tradycyjny koszyczek, z tym iż warto pamiętać o pewnych ważnych zasadach. Pierwszą i najważniejszą jest to aby nie przesuwać podajnika, musi on znajdować się w tej samej pozycji co po zarzucie. Zwijamy delikatnie nadmiar żyłki delikatnie napinając żyłkę. W przypadku gdy podajnik zostanie przesunięty powinniśmy całą operację przeprowadzić ponownie z zarzuceniem kolejny raz pełnego podajnika. Drugą ważną zasadą jest ułożenie wędziska. Powinno ono znajdować się szczytówka przy powierzchni wody co zapewni nam bezpieczeństwo nie przesunięcia się podajnika, a zarazem szybką możliwość reakcji na branie.Warto używać czujników elektronicznych, które pozwolą na zauważenie jakiejkolwiek pracy w obrębie łowiska.
Technika połowu tu kwestią tak obszerną, że zajęło by godziny aby opisać zakres możliwości połowu tą metodą. Jest ona również bardzo zależna od łowiska na którym się własnie znajdujemy oraz rybostanu który dany zbiornik nam oferuje,gdyż jak wiadomo ryby potrafią mieć bardzo zmiennie gusta odnośnie serwowanych im przynęt czy zanęt. Łowiąc jednak tą metodą powinniśmy być bardzo cierpliwi i powściągliwi gdyż czekać nas będzie wiele drobnych stuknięć szczytówki, pamiętać jednak powinniśmy iż brania będą bardzo stanowcze i agresywne. Często jednak zacinamy na pusto co świadczy o tym, iż ryba nie zdążyła połknąć przynęty a tylko pływa i kosztuje zanętę w pobliżu haczyka. Po kilku nawet drobnych braniach zaczynamy przywykać do tej ciekawej metody.

Zaprezentowany zestaw jest tylko i wyłącznie poglądowy, każdy z was może dostosować go do własnych potrzeb.WMH.WOLOMIN.PL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz