środa, 6 sierpnia 2014

Jezioro pełne martwych ryb. Czyli afera w Gnieźnie.


Jakie są przyczyny afery na jeziorze Jelonek w Gnieźnie na dzień dzisiejszy nie wiadomo.
Znane są za to fakty, iż zbiornik ten został zrewitalizowany za pieniądze unijne. Jak zapewniano metoda ta miała być najnowocześniejsza w europie. Otrzymano 2 mln zł funduszu oraz wyróżnienia i nagrody za pracę wykonaną nad tym projektem.Można by rzec że jest to najnowocześniejszy akwen w naszym kraju. Więc jedynym pytaniem które nasuwa się od kilku dni jest jak doszło do tej tragedii?? Na dzień dzisiejszy wnioskować można jako główny powód niedotlenienie akwenu co spowodowało "przyduchę" co następnie skutkowało śnięciem rybostanu oraz co lepsze w zbiorniku poginęły również raki tak więc czy to naprawdę mogło być tym spowodowane? Oto co zauważyć można było w zbiorniku : 
 

Setki śniętych ryb i raków znajdujących się u brzegów jeziora dla nas wędkarzy jest widokiem okropnym, lecz nasuwa mi się jedno pytanie które bardzo mnie męczy. Jeśli przyczyną tej tragedii jest faktycznie przyducha spowodowana niedotlenieniem wody to gdzie na terenie całego łowiska podziały się łabędzie, kaczki, nury, piżmaki oraz wszelakie ptactwo wodne? I czemu straż pożarna przepompowując wodę w celu jej napowietrzenia nie przefiltrowuje jej za pomocą specjalnych filtrów które w tym celu powinny być stanowczo użyte? Jeśli okaże się jako, iż w najgorszym wypadku woda w jeziorze Jelonek została czymś zatruta bardzo szybko woda ta może przedostać się do innych okolicznych zbiorników wodnych
co mogło by doprowadzić do poważnej katastrofy ekologicznej w tym regionie. Czekamy na dalsze informacje odnośnie tego pięknego łowiska.
WMH.WOLOMIN.PL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz