wtorek, 14 stycznia 2014

Ekologia (Chrońmy duże Okonie)

Okoń to jedna z najładniejszych ryb naszych wód. Piękne ubarwienie oraz jej wygląd pozwalają ucieszyć oko nie jednego wędkarza. Blisko 30cm sztuka to ogromny powód do radości. Ponieważ sezon na tego jakże walecznego drapieżnika trwa cały rok, a do Polski nadciągają mrozy, amatorzy podlodówki już szykują swoje najskuteczniejsze przynęty.

(Niewielki Okoń złowiony na spore kopyto)

Na Mazowszu możemy znaleźć bardzo dużą liczbę łowisk, w których ryby tej nie brakuję. Pamiętajmy jednak, że priorytetową sprawą powinno pozostać nasze bezpieczeństwo, a co za tym idzie trzeźwy umysł. 

(Takich Okoni w polskich wodach jest bardzo mało)

Na wielu łowiskach zarówno na Mazowszu jak i w całej Polsce można znaleźć miejsca gdzie Okoni jest w brud. Problem pojawia się wówczas gdy zdecydowana większość ryb, które biorą nie przekraczają wymiaru ochronnego, a jeśli nawet zdarzą się większe to nie znacznie. 

Okoń jest rybą wyjątkową. Wyjątkowo też wygląda jej cały żywot. Ryba aktywna przez cały rok, łapczywa i chętna na brania nawet w najbrzydszą pogodę. Szczególnie zimą w porównaniu od innych gatunków przebywających na łowisku. Właśnie tą porą roku metodą podlodową, Okoń stanowi 84% złowionych ryb. Większość z tej liczby zostaje zabierana z miejsc wędkowania. Właśnie wtedy zabierane są zarówno małe niewymiarowe osobniki jak i te dużo większe prawie medalowe. 

(Okoń ok. 20cm do wody - Michał K.)

Dlatego pamiętajmy o tym, że Okoń aby dorosnąć do wymiaru w granicach 20cm musi przeżyć blisko 10 lat. Warto czasem odpuścić i nie brać tych najmniejszych niezdolnych do rozmnażania oraz tych największych Osobników, które dają największą ilość nowemu pokoleniu. Niewątpliwie dzięki temu jeszcze nie raz ujżymy sporego garbusa, który będzie cieszył nasze oczy, a nasze zbiorniki wędkarskie będą mogły pochwalić się naprawdę sporymi Pasiakami.

Oczywiście nikt z WMH nie namawia do takiej postawy. Jest to tylko prosta propozycja, którą my stosujemy, a może i ktoś inny postanowi, że warto postawić na taki niewielki gest.


wmh.wolomin.pl
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz