piątek, 6 grudnia 2013

Porady (Szczupak, Sandacz i Okoń - Grudzień, Zalew Zegrzyński)

Już na jesieni szykujemy się na sezon spinningowy. Najbardziej pożądanymi rybami w tym okresie jest Sandacz, Szczupak oraz Okoń. Zalew Zegrzyński oferuję nam ogromne możliwości dzięki, którym możemy złowić swoją życiową rybę. 

(Widok z mostu nad Kanałem Żerańskim)

Łowiąc jednak na tym sztucznym zbiorniku powinniśmy pamiętać o wielu cechach jakie pozwolą nam na miłe i skuteczne łowienie. Naturalnie najlepsze efekty możemy zanotować łowiąc z łódki, korzystając z dobrej jakości echosondy. Bywają jednak przypadki, że większe ryby łowione są z brzegu. Tak właśnie często jest nad Zegrzem. 

(Dzika plaża nad Zalewem Zegrzyńskim - mały Okoń Piotra)

Okoń jest rybą wszędobylską w tym akwenie. Jednak najlepiej łowić ją w portach zatokach oraz skupiskach korzeni czy starych budowli, które zostały zatopione. Najskuteczniejszą metodą jest boczny trok z małą przynętą - twister lub paproch.

Sandacze nad Zegrzem są zdecydowanie ostrożniejsze. Zdarza się jednak, że większe osobniki zapuszczają się w okolice brzegu. Wtedy nasze szanse zdecydowanie rosną. Szczególnie w grudniu kiedy woda jest już zdecydowanie chłodniejsza. Sandacz na Zegrzu preferuje zdecydowanie wszelkiego rodzaju gumy. Spora główka jigowa to jeden ze sprawdzonych metod. Opukiwanie dna jest idealną metodą na wabienie tego drapieżnika. Należy jednak pamiętać o zawadach które występują najczęściej od strony wpadających do Zalewu rzek takich jak Bug czy Narew.

(Sandacz złowiony przez Michała i Piotra w Arciechowie)

Szczupak na tym zbiorniku zdarza się zdecydowanie najrzadziej. Ryba ta jest ostrożna choć nie oznacza to, że nie jest do złowienia. Najlepszym miejscem na Szczupaka są wpływy takie jak Narew na wysokości Serocka czy Bug w miejscowości Arciechów. Dobrą frekwencją występowania Zębacza może być również początek kanału Żerańskiego oraz przybrzeżne porty gdzie woda zachowuję najmniejszą siłę biegu. Skuteczną przynętą na Szczupaka na Zegrzu może okazać się spory wobler oraz dość mocno pracująca guma. Pamiętajmy, że Szczupaki nie gardzą także dużą obrotówką czy algą.

wmh.wolomin.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz