wtorek, 12 lutego 2013

Sezon na Ryby (Miętus - już niedługo)

Coraz mniej widzianą rybą w naszych wodach jest Miętus. Zwana zwykle generałem już w mniejszych ilościach zasiedla nasze wody. W mazowieckich wodach możemy ją złowić w Narwi, Bugu, Zalewie Zegrzyńskim czy rzadko w Wiśle. Trzeba wziąć pod uwagę, że ryba ta aktywna jest tylko w wodzie, która nie przekracza 15*C. Podczas sezonu letniego od wiosny do późnej jesieni oraz wczesnej zimy Miętus popada w letarg i jego obecność jest całkowicie nieobecna.


Miętusy jeszcze kilkanaście lat temu były rybą powszechną w naszych wodach. Dziś ich liczebność znacznie zmalała a wyprawa, która kończy się złowieniem 45cm osobnika jest wielkim wydarzeniem. Rekord Polski wynosi 75cm długości i pochodzi z roku 2011. Być może jest to jeden z sygnałów na odnowę naszego rodzimego gatunku.


W ostatnich latach generały pokazywały się jeszcze w Narwi oraz Bugu. Możemy je łowić na grunt zakładając na haczyk: pellet, wątróbkę, rosówkę czy dużą dendrobenę. Pamiętajmy jednak, że złowionej rybie warto zwrócić wolność.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz