wtorek, 12 lutego 2013

Porady (Żyłka i Plecionka)

Zdania na temat żyłki lub plecionki w świecie wędkarskim są podzielone. Zarówno jedna jak i druga opcja ma swoje plusy jak i minusy. Razem z Moimi braćmi Rafałem oraz Jakubem wspólnie poruszyliśmy temat podczas zimowego spaceru nad Wisłą. Osobiście mam kolegów, którzy nie potrafią wyobrazić sobie wędkowania bez użycia plecionki. Znam też takich, dla których używanie tego wynalazku jest całkowicie niestosowne.Plusem plecionki jest przede wszystkim jej wytrzymałość. Musimy liczyć się jednak z tym, iż dobra plecionka kosztuję dużo więcej od dobrej żyłki. Oczywiście dzięki plecionce nie musimy stracić wielu przynęt jak bywa to przy żyłce, która jest zdecydowanie bardziej narażona na zerwania jak i przecieranie. Wytrzymałość dobrej plecionki daje nam sporą satysfakcję z naszego połowu. Przy dobrym zacięciu i dobrej lince praktycznie nie jest możliwe jej zerwanie. To niektóre plusy, które dają świetne sukcesy podczas wyprawy - Mówi Rafał.


Moim zarówno jak i Jakuba wyborem jest żyłka. A oto i nasze argumenty. Żyłka wiadomo jest zdecydowanie słabsza w swojej wytrzymałości. Jest tańsza i jak wiadomo łatwiej ją urwać pod każdym względem. Ma jednak dużo większe zastosowanie. Stosować ją możemy do każdego typu wędzisk gdzie w przypadku plecionki zastosowanie naszym zdaniem jest zdecydowanie mniejsze. Dobra żyłkę możemy kupić już od 40zł oczywiście są i dużo droższe. Razem z Jakubem doszliśmy do wniosku, że największym plusem z używania żyłki jest efekt końcowy! Dużo milej złapać sporą rybę na żyłkę niż na plecionkę przy której ryba nie ma wielkich szans. W przypadku żyłki jest to 50 na 50 pod warunkiem, że nie używamy bardzo grubych zestawów. Ja osobiście używam żyłki w przedziale 0.10-0.16 (spławik) oraz inne (spining,grunt) 0.18 - 0.25. Naturalnie nie odradzamy tu plecionki, która spisuję się świetnie podczas połowu spinningowego.


Oczywiście nie namawiamy ani do żyłki ani do plecionki. Każdy ma swoje podejście. My jednak wymieniliśmy się argumentami, którymi warto się podzielić z wami. Jeśli możecie przedstawcie nam swoje zdanie na temat  żyłki jak i plecionki!

                                                                                                         Michał, Rafał & Jakub.

1 komentarz:

  1. Plecionka nie sprawdza się gdy na jakimś łowisku jest rzęsa ponieważ utrzymuje sie niej.

    OdpowiedzUsuń