wtorek, 19 grudnia 2017

Ostoja Nadliwiecka - Liwiec

Rzeka trudna, tajemnicza, mało dostępna. Liwiec 142km długości. Posiada dwa źródła - południowe - Sobicze oraz północne na terenie wsi Zawady. Malownicze ujście znajduję się w miejscowości Kamieńczy do rzeki Bug. Rzeka szybka, rwąca, ciągle zmieniająca koryto. Tak właśnie wygląda Ostoja Nadliwiecka.


Zakręty, starorzecza i rozlewiska.
Liwiec to 95% piasku. Resztę stanowi glina, korzenie i nieliczne kamienie.

(Zmieniające się koryto)

Jest to płytka rzeka. Można tu jednak znaleźć dołki około 2m. Jest to idealne miejsce dla Kleni, Okoni i Szczupaków. W rzece występują również Jazie, Jelce, Płocie oraz Bolenie. Problemem nie jest złowienie Leszczy, Krąpi czy Ukleje. Gatunkiem chronionym jest Kiełb, Śliz, Minóg, Różanka, Piekielnica, Różanka czy Koza.

(Wiosenne Płocie na grunt)

Na wysokości miejscowości Węgrów powstał Zalew Węgrowski, który również zasilany jest przez rzekę Liwiec. W zbiorniku możemy złowić pokaźne Amury, Karpie czy Liny. Z pozostałymi gatunkami jest podobnie jak w głównym biegu rzeki.

(Majowy Szczupak 65cm oczywiście z Liwca)

Najskuteczniejsza metodą połowu jest spinning, oraz spławik. Warto jednak spróbować metody gruntowej. Na próżno szukać jest ryby w środkowej części koryta. Idealnym miejscem podania przynęty jest zatem 0.5 - 1m od brzegu gdzie przesiaduje większa część rybostanu. Równie dobrą metodą jest muchówka. Klenie, Jelce, czy inne ryby chętnie pobierają przynętę z powierzchni. W górnych partiach zdarzają się również Pstrągi i Lipienie.

 (Jedna z wielu wypraw na rzekę Liwiec - tym razem Białoryb) 
(Inne filmy znajdziecie na Michał Kruk - Youtube)

W roku 2009 byliśmy świadkami masowej przyduchy. Jak się później okazało przyczyną tej epidemii było zatrucie rzeki przez węgrowskie przedsiębiorstwo mleczarskie.

(Tylko nieliczne Szczupaki które wyłowiliśmy w roku 2009 - Niestety martwe)

Atrakcji dla turystów jest bardzo dużo. Począwszy od bardzo ciepłej wody, która w lipcu osiąga nawet 26*C. Spora ilość plaży i płytka woda to idealne kąpieliska dla rodzin z dziećmi (oczywiście zdrowy rozsądek). Spływy kajakowe to też sympatyczna przygoda. Piękne scenerie, dzika natura. Zero ingerencji człowieka.

(Atrakcji na Liwcu jest bardzo dużo)

Liwiec zachęca. Dziś to jedna z czystszych rzek Mazowsza. Warto więc odwiedzić Ostoje Nadliwiecka. Z wędką, z rodziną nie koniecznie z wędką. Na pewno warto wziąć aparat!

wmh.wolomin.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz