wtorek, 7 października 2014

Porady - (Jesienne drapieżniki - Szczupak cz. II)

Zdecydowanie sezon na Szczupaka można uznać za rozpoczęty. Jesień to niewątpliwie czas aby zacząć poszukiwać wygłodniałych zębatych, których aktywność będzie stale wzrastała.Grążele i przybrzeżne roślinności to idealne miejsce na poszukiwanie Szczupaków.

(Jesienny Szczupaczek Piotra złowiony na starorzeczu Bugu)

Zimne poranki i słoneczny dzień w południe to idealny czas na wyprawę wędkarską. Stosować możemy zarówno spinning jak i żywcówkę. Nieliczni wędkarze stosują metodę muchową. Ta ostatnia ma coraz lepsze efekty. Najczęściej jednak stosowaną metodą jest niewątpliwie spinning i sztuczne przynęty.

(Różnej wielkości woblery imitujące np. Okonia lub Karasia)

(Dwuczęściowe woblery imitujące Szczupaka)
(Częstym dodatkiem w woblerach są grzechotki które prowokują ryby do większej aktywności)

Szczupak większość swojego życia spędza samotnie. Zdarza się jednak, że w jednym miejscu możemy złowić kilka sztuk. Najczęściej miejscem takim są małe zbiorniki, ewentualnie kilka mniejszych sztuk, które trzymają się niewielkiej roślinności chroniąc się przed większymi "kaczorami".

(Ostatnio bardzo cenione gumy "Bandit" w rozmiarach 7,5 oraz 12,5cm)

Nie zapominajmy, że imitacja Szczupaka (wobler) może okazać się bardzo skuteczną przynętą. Szczupaki to kanibale i bez wahania zaatakują mniejszego osobnika tego samego gatunku.


 (Popularne od lat pojedyncze i podwójne obrotówki )

Niewątpliwie najskuteczniejszą przynętą na Szczupaka są wszelkiego rodzaju Gumy. Rodzaj w wyborze tych przynęt jest ogromny. Każda z cenionych się firm stara się na bieżąco udoskonalać swoje wyroby. Pamiętne Algi oraz obrotówki nie ustępują tym pierwszym. Wyścig w wymyślaniu nowych kształtów oraz pracy która ma zwabić Szczupaki trwa również w rodzinie wszelkiego rodzaju woblerów. Wielkość przy tych drapieżnikach wcale nie ma znaczenia. Szczupak może uderzyć zarówno w małego 5cm woblera jak i większego mierzącego nawet 15cm. Czasem wszystkie wyżej wymienione przynęty zawodzą. Warto wtedy spróbować Popperów. Te pływające woblery po powierzchni wody często doprowadzają rybę do furii, a wtedy nawet najbardziej leniwy osobnik może skusić się do ataku.


(Niewielki Popper doskonały do łowienia z powierzchni)

W okresie jesiennym warto obłowić głębsze partie wodne. Gnijąca roślinność zmusza Szczupaka do wypłynięcia na otwartą wodę. Pamiętajmy jednak, że woda będzie robić się coraz bardziej przejrzysta. Dlatego warto zachować szczególną ostrożność i dyskrecje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz