poniedziałek, 30 czerwca 2014

Sezon na Ryby (Lipiec i Sum Europejski)

Wielu z Nas czekało na koniec Czerwca. Ta właśnie data oznacza koniec okresu ochronnego dla Suma. Ta jedna z najpiękniejszych ryb polskich wód jest niewątpliwie wyczekiwanym gatunkiem  zamieszkujących nasze wody. 

(Sum złowiony przez Piotra z WMH w miejscowości Nadkole nad Bugiem - 83cm)

Udając się na nocną zasiadkę w poszukiwaniu Suma warto pomyśleć o kilku niezbędnych rzeczach, które pomogą nam w dobrym i naturalnie bezpiecznym łowieniu. Jednym z najważniejszych elementów naszej wyprawy jest przede wszystkim sprawdzenie naszego łowiska. Najczęstszą porą wyprawy jest noc, dlatego warto wcześniej obadać łowisko. Dzięki temu podczas zapadającego zmroku unikniemy niemiłych niespodzianek w postaci np. wpadnięcia do wody podbierając rybę. Nieodzownym elementem jest również oświetlenie. W tym wypadku warto zainwestować kilka złotych w dobre długo wytrzymujące latarki ledowe.

(28 czerwca 2014r. Wisła w Warszawie - zachód słońca)

Wiadomo, że wartym uwagi elementem jest również samo wędzisko oraz zestawy końcowe. Do połowu Suma warto użyć sztywniejszego sprzętu z ciężarem wyrzutu od 100gr. Żyłka główna min. 0.30mm. lub plecionka 0.20mm wzwyż.  Na przypon możemy użyć zarówno wolframu jaki plecionki. Naturalnie wszystko dobieramy do łowiska i występujących tam osobników. Zestaw końcowy zakończmy kotwicą lub haczykiem z zadziorami. Unikniemy w ten sposób zejścia żywej przynęty takiej jak pijawka czy rosówka.

(Takie Sumy warto wypuścić w celu powiększenia populacji tych ślicznych Ryb)

Przynętę dobieramy już indywidualnie. Począwszy od naturalnych takich jak małe ryby, pijawki, raki i żaby po owady takie jak turkusie, pasikoniki i inne większe. Doskonałymi przynętami są rosówki oraz wątróbka. Sumy, często biorą na mniejsze przynęty takie jak pęczek czerwonych robaków czy dendrobeny. 

(Niewielki Sumik złowiony nad Wisłą 28.06.2014r. przez Włodka z WMH - naturalnie pływa w Wiśle)

Pamiętajmy jednak o zdrowym rozsądku ponieważ tej szlachetnej ryby jest coraz mniej w naszych polskich wodach. Szkoda by było, aby tak rewelacyjna i rosnąca do ogromnych rozmiarów ryba całkowicie opuściła nasze zbiorniki. Pozostawienie tylko małych osobników nieuchronnie do tego doprowadzi - Dlatego dbajmy o Suma!

wmh.wolomin.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz