czwartek, 10 kwietnia 2014

Rozpoznawanie poszczególnych gatunków Ryb - Warto wiedzieć! - cz. 1/3

W wędkarskim świecie nie trudno o pomyłkę. Często jesteśmy nieświadomi co tak na prawdę wpuszczamy do naszej siatki. Konsekwencje naszej pomyłki mogą być bardzo duże.

Niektóre ryby pływające w naszych wodach są łudząco podobne do kilku gatunków ryb. Znajomość poszczególnych różnic miedzy gatunkami może okazać się bardzo istotna i pomocna.

Leszcz, Krąp, Rozpiór

Krąp i Leszcz to tradycyjne ryby wkładane do naszych wędkarskich siatek. Problem pojawia się wtedy gdy złoimy rybę, która nie przypomina Krąpia ani Leszcza.Odruchowo wkładamy je do siatki co może przynieść niemiłe konsekwencje.

(Mały Krąp - płetwy brzuszne lekko pomarańczowe)

Leszcz i Krąp to jedne z najczęściej łowionych ryb z rodziny karpiowatych. Mniejsze sztuki są niemal nierozpoznawalne przez wędkarzy, którzy nie przywiązują wagi do rozpoznania gatunku.

(Leszcz złowiony przez Michała 48cm)

 Leszcz osiąga ponad 6 kg masy ciała i do 85 cm długości. Rekordowy okaz złowiony w 1912 w Finlandii ważył 11,5 kg. Ciało silnie wygrzbiecone oraz bocznie spłaszczone, pokryte dużymi, łatwo usuwalnymi łuskami. Otwór gębowy dolny, tworzy charakterystyczny, wysuwalny ryjek. Wzdłuż linii bocznej powyżej 50 łusek. W płetwie odbytowej powyżej 23 promieni, w płetwie grzbietowej 9-10 miękkich promieni. Grzbiet leszcza jest ciemny, z zielonkawym odcieniem, brzuch białawy, płetwy szaroniebieskie, jego boki zaś u młodych osobników srebrzyste, z wiekiem często uzyskują złotawy połysk.

Pomylić Rozpióra z Leszczem czy Krąpiem jest bardzo łatwo.

(Rozpiór -rozpoznawany po sporej płetwie odbytowej)

Rozpiór osiąga przeciętnie 20–30, maksymalnie 45 cm długości i blisko 1 kg masy ciała. Ciało bocznie spłaszczone, wygrzbiecone. Otwór gębowy w położeniu końcowym, skierowany skośnie ku górze. Grzbiet ciemnozielony, boki srebrzyste z żółtawym odcieniem, brzuch i płetwy jasne. W płetwie grzbietowej 11–12 promieni, w odbytowej 39–46. Ciemne końce płetw nieparzystych. 66–73 małych łusek w linii. Jeden rząd zębów gardłowych.
Wędkarski rekord Polski wagowy: 1,46 kg, 49 cm(2004).

wmh.wolomin.pl

1 komentarz: