czwartek, 2 stycznia 2014

Porady (Zima bez śniegu i lodu to też sezon!)

Nie zapominajmy, że Zima bez mrozów i lodu to też idealna pora na złowienie pokaźnych ryb! Taką porą może być właśnie bezmroźna Zima. Brak pokrywy lodowej na jeziorach, stawach, a tym bardziej rzekach i ciepłych kanałów to idealne miejsca na zimową zasiadkę! 

(Płoć z zimnej wody)

Wiele gatunków ryb nie zimuję. Dlatego też ich metabolizm, który nieco spowolnił nie oznacza tego, że ryba nie żeruję! Tak jest u Płoci, Leszczy czy Okoni. Do tego gatunku ryb dochodzą również Sandacze oraz Szczupaka. Te jednak ryby posiadają okres ochronny o którym nie możemy zapominać! Podobnie jest z takimi gatunkami jak Boleń, Brzana, Świnka oraz Certa. Tych ryb nie możemy łowić w Styczniu i innych miesiącach! 

(Zima bez lodu i śniegu - Ślężany)

Wody wolne od lodu to idealna pora na złowienie sporej Płoci czy Okonia. Te ryby są wyjątkowo aktywne zimą. Spławikówka czy boczny trok na Okonia to idealne metody połowów w tym okresie. Równie dobrze możemy połowić na grunt np. Leszcze, Krąpie czy Amury. Te ryby nie posiadają okresu ochronnego. Do tej grupy ryb zaliczają się także Karpie, Jazie czy Jelce.

Warto więc poświęcić kilka chwil i poznać ryby, które w tym okresie roku objęte są całkowitą ochroną. Dzięki temu unikniemy niemiłych niespodzianek i spotkań ze strażą PZW.

2 komentarze: