piątek, 13 września 2013

Porady (Przygotowanie Łowiska na Klenia w płytkiej rzece - Feeder) - Cz.I

Wyjątkowa ryba jaką jest Kleń wybiera zazwyczaj stosowne i również wyjątkowe miejsca na swój żer. Najczęściej są to miejsca w których ryba czuje się bezpiecznie, a każdy szmer w danym miejscu jest rewelacyjnie odbierany przez rybę. Zwalone drzewa, zatoczki czy nawroty na płytkiej wodzie to idealne miejsce na postój tej niesamowicie ostrożnej ryby. 

(Obserwowanie nabrzeża w poszukiwaniu dużych ryb)

Przede wszystkim pierwszorzędną sprawą jest zlokalizowanie miejsca gdzie przebywają i żerują ryby. Doskonałym do tego miejscem obserwacyjnym jest wysoka burta czy wysokie drzewa, które mogą posłużyć jako ambona. Samo zlokalizowanie Klenia nie zapewni nas o sukcesie. Ryba jest bardzo ostrożna i wybredna. Nawet machanie przynętą przed samym nosem ryby w większości przypadków kończy się niepowodzeniem. 

(Oberwane drzewo z burty na Liwcu)

Łowisko w znacznym stopniu możemy przygotować pod swoje warunki. Spadające drzewa zakotwiczone na brzegu i dryfującą koroną w wodzie to rewelacyjne miejsce na przygotowanie takiego łowiska. Jeżeli woda jest jeszcze w miarę ciepła, a głębokość pozwala nam na bezpieczne wejście do wody postarajmy się usunąć nadmiar gałęzi, które mogą przeszkadzać nam przy zarzucaniu oraz zwijaniu zestawu. Pamiętajmy, że zestawy na Klenia są bardzo delikatne, a każdy niepotrzebny zaczep może spowodować utratę naszego sprzętu. Dobre donęcenie na dzień lub kilka godzin przed łowieniem może zwiększyć szansę na sporego osobnika. Pamiętajmy aby z naszego miejsca połowu usunąć gałęzie oraz inne dokuczliwe elementy np. (krzaki, suchą trawe czy niewielkie drzewka). Miejsce naszego położenia wędki powinno być idealnie wysprzątane ponieważ każda nieudana próba zarzutu może skutecznie przepłoszyć najbardziej ostrożne osobniki.

2 komentarze:

  1. Panowie...polecam rzadze na klenie,na wysokosci Losi sa piekne meandry,zwalone drzewa,podmyte burty,latwy dojazd samochodem,a co najwazniejsze,z kazdego zakretu jest mozliwe wydlubac klenika,szczupaczka czy okonka,czasem Pan mietowy sie trafia,pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń