niedziela, 2 czerwca 2013

Sezon na Ryby (Rapa - Czyli Boleń)

Jedyna ryba z rodziny karpiowatych, która ugania się za niewielkimi rybami. Ukleja czy małe Płocie to ulubiony przysmak Bolenia. Nie od dziś wiadomo, że Rapa to bardzo sprytna i podstępna ryba. Mniej doświadczeni wędkarze nie mają z nią praktycznie żadnych szans.


Bolenie występują zarówno w rzekach jak i zalewach czy większych jeziorach. Ryba dorasta do sporych rozmiarów i mimo to, że pochodzi z rodziny karpiowatych i nie posiada zębów znakomicie sobie radzi w polowaniu na drobnice. Jej wewnętrzne szczęki, które znajdują się w gardle doskonale nadają się na przytrzymanie ofiary. Rapa to jedna z najbardziej sprytnych ryb. Zwykłe rzuty spiningiem rzadko kiedy kończą się sukcesem dlatego niezbędne są pewne kryteria, których musimy koniecznie przestrzegać.

Mariusz Drogoś - Boleń 65cm
  • Ponieważ Boleń jest ostrożny podstawowym warunkiem jest bardzo delikatne podejście na łowisko. Wszelkie szelesty oraz łamane gałęzie mogą, a raczej na pewno spłoszą rybę. 
  • Pamiętajmy o dobrym wyregulowaniu hamulca w naszym kołowrotku ponieważ ryba jest bardzo waleczna i złe ustawienia mogą pomóc drapieżnikowi w wygraniu pojedynku.
  • Boleń ugania się za drobnicą. W rzekach wybierzmy główki, ostrogi i zatoki. W jeziorach ryba trzyma się płycizny oraz wody gdzie natężenie drobnicy jest większe. Skupiska młodych Uklei i Płoci to idealne miejsce dla karpiowatego drapieżcy.
  • Do łowienia Rapy używamy wąskich i smukłych woblerów z akcją powierzchniową. Przynęta powinna być prowadzona szybko ponieważ tak zachowują się małe rybki. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zastosować kopyt czy innych przynęt na drapieżniki.
  • Boleń to ryba, która powraca na miejsce żerowania. Po uderzeniu raczej znikome są szanse, że ryba stoi w miejscu w którym wcześniej się wyłożyła. Ryba znowu wróci w miejsce "parkowania" po czym uderzy ponownie w skupisko drobnicy. Dlatego też naszym zadaniem jest przecięcie napływu drapieżnika gotowego do ataku. To wtedy mamy największe szanse, że Boleń uderzy w naszą przynętę.
Najwięcej Boleni możemy spotkać w Wiśle i Odrze. Ryby te występują także w Bugu, Narwi i innych większych rzekach. Występują w większości dopływów największych rzek Polski. Równie dobrze Rapę możemy złowić w zalewach przepływowych takich jak Zalew Zegrzyński czy Zalew Włocławski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz