piątek, 24 października 2014

Porady - (Jesienne drapieżniki - Sandacz cz. III)

W końcu nastały zimniejsze dni! To znak dla miłośników Sandaczy by odkurzyć swoje jesienne sandaczówki. Temperatura bliska 0*C to idealny moment na rozpoczęcie jesiennej zabawy z tą arcy piękną rybą Polski. 

(Sandacz złowiony w Arciechowie przez Michała z WMH)

Sandacz jest wyjątkową rybą w naszych zbiornikach. Wielu wędkarzy ma problemy ze złowieniem tej wspaniałej ryby. Przekłada się na to wiele aspektów, które mają ogromny wpływ w sukcesie końcowym. Naturalnie jesień to nie jedyny okres w roku w którym możemy polować na tą rybę.

(Sandacz złowiony przez Krzyśka na Zalewie Zegrzyńskim)

Metody połowu Sandacza także są zróżnicowane. Możemy łowić je zarówno na spinning jak i na grunt, metodą żywcową i tak zwaną martwą rybką. Zdecydowanie jednak większa część wędkarzy preferuje spinning. Teraźniejszy rynek wędkarski proponuje nam naprawdę ogromny wachlarz rozwiązań co do przynęt sztucznych. 


 (Koguty na Sandacze bardzo skuteczne dla tego gatunku ryb)

Począwszy od tradycyjnych gum, czy blach po bardziej skomplikowane "koguty", paprochy i woblery. Skuteczność ich niewątpliwie w wielkim znaczeniu zależy od nas samych. Sposób prowadzenia oraz sposób podawania przynęty ma zdecydowanie największy wpływ na efekt końcowy.

(Ripery Relaxa oraz Dragona)

Najczęstszym sposobem podczas prowadzenia takich przynęt jak gumy, "koguty" czy paprochy jest tak zwane "jigowanie" mówiąc wprost obijanie dna. Metoda ta polega na zróżnicowanym podbijaniu przynęty w różnym tępię. Do tego sposobu należy użyć główek jigowych w gramaturze od 10 do nawet 30gr. Wszytko w zależności od dna i głębokości łowiska. Jeżeli chodzi o woblery to tutaj sytuacja wygląda inaczej. Również woblery wymagają od nas specjalnego prowadzenia. W zależności od ich rodzai i wielkości nasza praca kijem powinna być różna. Podobnie jak u wcześniejszych przynęt jednym woblerem prowadzimy jednolitą pracę, drugim zaś szarpiemy i pozwalamy mu opaść. Przynęt jest tak dużo, że omawianie każdej z nich nie miałoby najmniejszego sensu, dlatego tutaj najlepiej spisuję się metoda "prób i błędów". 

(Wybór woblerów Sandaczowych jest naprawdę ogromny)

(Bardzo skuteczne twistery doskonałe do penetrowania dna)

Przy łowieniu Sandacza nie jest koniecznością używanie przyponów wolframowych. Ryba ta rzadko przegryza żyłkę, a brak przyponu może tylko zwiększyć naszą szanse na złowienie pokaźnej sztuki. Pamiętajmy jednak, że małe osobniki w rozmiarach 40-50cm nie są tak waleczne jak ich pokrewięńcy Okonie czy Szczupaki. To jednak powinno nas zmotywować do poszukiwania tych największych osobników, których w naszych wodach nadal nie brakuje.


piątek, 10 października 2014

Wyprawy wędkarskie - Stasiopole - Bug (08.10.2014r.)

Czas na spinning. Michał, Piotr oraz Norbert z WMH szukają już miejsc na jesienne wędkowanie. Tym razem Michał sprawdził Stasiopole pod Radzyminem.Efektem były Szczupaczki i Okonie. Tym razem Michał pokaże ciekawe rozwiązania zarówno w wędkowaniu jak i korzystaniu z matki natury!


wmh.wolomin.pl

wtorek, 7 października 2014

Porady - (Jesienne drapieżniki - Szczupak cz. II)

Zdecydowanie sezon na Szczupaka można uznać za rozpoczęty. Jesień to niewątpliwie czas aby zacząć poszukiwać wygłodniałych zębatych, których aktywność będzie stale wzrastała.Grążele i przybrzeżne roślinności to idealne miejsce na poszukiwanie Szczupaków.

(Jesienny Szczupaczek Piotra złowiony na starorzeczu Bugu)

Zimne poranki i słoneczny dzień w południe to idealny czas na wyprawę wędkarską. Stosować możemy zarówno spinning jak i żywcówkę. Nieliczni wędkarze stosują metodę muchową. Ta ostatnia ma coraz lepsze efekty. Najczęściej jednak stosowaną metodą jest niewątpliwie spinning i sztuczne przynęty.

(Różnej wielkości woblery imitujące np. Okonia lub Karasia)

(Dwuczęściowe woblery imitujące Szczupaka)
(Częstym dodatkiem w woblerach są grzechotki które prowokują ryby do większej aktywności)

Szczupak większość swojego życia spędza samotnie. Zdarza się jednak, że w jednym miejscu możemy złowić kilka sztuk. Najczęściej miejscem takim są małe zbiorniki, ewentualnie kilka mniejszych sztuk, które trzymają się niewielkiej roślinności chroniąc się przed większymi "kaczorami".

(Ostatnio bardzo cenione gumy "Bandit" w rozmiarach 7,5 oraz 12,5cm)

Nie zapominajmy, że imitacja Szczupaka (wobler) może okazać się bardzo skuteczną przynętą. Szczupaki to kanibale i bez wahania zaatakują mniejszego osobnika tego samego gatunku.


 (Popularne od lat pojedyncze i podwójne obrotówki )

Niewątpliwie najskuteczniejszą przynętą na Szczupaka są wszelkiego rodzaju Gumy. Rodzaj w wyborze tych przynęt jest ogromny. Każda z cenionych się firm stara się na bieżąco udoskonalać swoje wyroby. Pamiętne Algi oraz obrotówki nie ustępują tym pierwszym. Wyścig w wymyślaniu nowych kształtów oraz pracy która ma zwabić Szczupaki trwa również w rodzinie wszelkiego rodzaju woblerów. Wielkość przy tych drapieżnikach wcale nie ma znaczenia. Szczupak może uderzyć zarówno w małego 5cm woblera jak i większego mierzącego nawet 15cm. Czasem wszystkie wyżej wymienione przynęty zawodzą. Warto wtedy spróbować Popperów. Te pływające woblery po powierzchni wody często doprowadzają rybę do furii, a wtedy nawet najbardziej leniwy osobnik może skusić się do ataku.


(Niewielki Popper doskonały do łowienia z powierzchni)

W okresie jesiennym warto obłowić głębsze partie wodne. Gnijąca roślinność zmusza Szczupaka do wypłynięcia na otwartą wodę. Pamiętajmy jednak, że woda będzie robić się coraz bardziej przejrzysta. Dlatego warto zachować szczególną ostrożność i dyskrecje.

środa, 1 października 2014

Jesienny Konkurs WMH.WOLOMIN.PL

Zgodnie z obietnicą zapraszamy na kolejny Konkurs WMH gdzie do wygrania są bardzo atrakcyjne akcesoria takie jak: Firmowe Kołowrotki firmy Mikado oraz Wędziska tej dobrze znanej marki. Nie trzeba się bardzo wysilać aby wygrać te jakże przydatne elementy naszego wędkarskiego ekwipunku. 


Zasady Konkursu.

  • Prześlij nam zdjęcie swojego najładniejszego okazu, który został złowiony tej jesieni.
  • Opisz dokładnie sposób połowu. Stosowanej przynęty itp. W charakterze relacji z wyprawy wędkarskiej. 
  • Nie zapomnij dołączyć kilku zdjęć.
Z pośród najciekawszych prac wylosujemy 3 zwycięzców. Najlepsza praca znajdzie się jako jeden z felietonów na naszym Portalu WMH.WOLOMIN.PL
 
Do dzieła! Prace należy nadsyłać do 25.10.2014r. na adres: [email protected] lub [email protected] 
 
Powodzenia!