piątek, 28 marca 2014

Porady (Sposób na Leszcza według Michała Kruka - Wstęp Cz.I)

Jeśli w naszym łowisku znajduję się dużo Leszcza, złowienie jego nie jest ogromnym problemem. Problem pojawia się gdy na naszym miejscu wędkowania pojawia się dużo drobnicy a większych sztuk brak. Wtedy nasuwa się myśl co robić dalej i jakiego sposobu spróbować aby zachęcić większe egzemplarze do brań. 

(Warszawa 2013r. Wisła)

Sposobów jest sporo. Każdy ma swoje i coraz to ciekawsze metody aby zwabić tą niewątpliwie ciekawą rybę. Może nie jest to Karp czy Amur ale ambicja tej ryby do walki z wędkarzem często dają spore pole do popisu zarówno dla wędkarza jak i dla samej ryby. 

(Ostrykół Dworski 2013r. Narew)

Od kilku lat Leszcz zainteresował mnie bardzo mocno. Nie ma sezonu w którym nie wybiorę się na tą właśnie rybę. Główną metodą jaką stosuję jest Feeder, potocznie drgająca szczytówka. Osobiście stosuję różne sposoby na Leszcza. Wszystko zależy przede wszystkim od warunków atmosferycznych, jakie występują danego dnia. 


(Arciechów 2013r. Bug)

W moim wykonaniu klasyczny zestaw składa się naturalnie z rurki antysplontaniowej "paternoster", żyłki głównej, przyponowej oraz koszyczka zanętowego i haczyka. Osobiście stosuję haczyki w numerze 12, 14 oraz żyłki przyponowej 0.12 - 0.14mm. Do obciążenia zestawu użyję koszyczka zanętowego kwadratowego o gramaturze od 40 do 100gram w zależności od łowiska. Naturalnie na Wiśle czy Bugu używam 60gram+. Generalnie ulubioną przynętą na Leszcza jest biały robak. 

Osobiście testuję różne przynęty i muszę przyznać, że biały robak to nie jedyna dobra przynęta na Leszcza. Świetnie spisuję się również pęczak, który zanurzymy w zapachu waniliowym lub migdałowym. Doskonałą i sprawdzoną przeze mnie przynętą jest kłódka. Owad żyjący w naturalnym środowisku Leszcza jest idealną przynętą.

(Arciechów 2013r. Jasiek z Leszczami - Bug)

Spore znaczenie ma też zanęta. Nie będę reklamował firmy, ale warto zainwestować w gruboziarnistą zanętę z kawałkami naturalnych składników takich jak kukurydze, proso, a nawet chrupki.

 (Nadkole 2013r. Bug Leszcz 53cm)

Zestaw naszego feedera powinien być dostosowany do aktywności ryb. Jeśli w łowisku nie ma brań warto wydłużyć przypon nawet do 50cm. To często pomaga w zwabieniu ryby. Drobnica zawsze zwiastuję nadejście większej sztuki. Osobiście jestem za metodą "mieszaj wędą ryby będą". Na ogół ryby są ciekawskie i nawet rzuty co 20min. nie przeszkodzą w podejściu Taaakiej ryby!

W dalszych częściach dowiecie się szczegółowo gdzie i na co warto łowić!

wmh.wolomin.pl

wtorek, 18 marca 2014

Ekologia (Zapomniane Łowisko Bagno "Feliksów" w Poświętnym)

Nie każdy wiedział, że pod Wołominem jest nie jedno łowisko wędkarskie, które niewątpliwie watro odwiedzić. W miejscowości Poświętne jest kolejne takie zapomniane łowisko, zaraz po Białych Błotach. Idealne miejsce i ciężki dostęp do zbiornika to atuty, które dwadzieścia lat temu rewelacyjnie wpływały na rozwój i populacje tamtejszego rybostanu.

(Bagno - Tak dziś wygląda łowisko w Poświętnym)

Dziś obszar jest praktycznie całkowicie niedostępny. Jedynym możliwym środkiem transportu jest łódka oraz ponton. Mocne trzcinowiska oraz grążel to przeszkody, które będziemy musieli pokonać w poszukiwaniu konkretnego miejsca.

(Tak wyglądają pozostałości w Poświetnym po starej osadzie wsi)

Na Bagnach w Poświętynym występują takie ryby jak: Liny, Karasie, Szczupaki. Coraz rzadziej można tam złowić Karpia czy Amura. Raczej te dwie ostatnie ryby zaliczane są do sporadycznego przyłowu. 

(Satelitarne zdjęcie łowiska)

Bagna "Feliksów" w Poświętnym to kolejne łowisko zaniedbane przez nasz związek PZW. Po raz kolejny nasz Polski Związek Wędkarstwi pokazuję swoją ogromną niemoc w ratowaniu rewelacyjnych łowisk. Dziś do tego akwenu mają dostęp tylko Łosie, Sarny oraz inne dzikie zwierzęta.  

wmh.wolomin.pl

niedziela, 16 marca 2014

Wyprawy wędkarskie - Poszukiwanie wczesnej wiosny - Michałów, Grabina - Kanał Żerański (16.03.2014r.)

Deszcz, śnieg, oraz wiatr nie przeszkodził w kolejnym wypadzie na ryby z chłopakami z WMH. Po raz kolejny odwiedziliśmy Kanał Żerański. Tym razem naszym miejscem docelowym była miejscowość Michałów - Grabina. Miejsce pod mostem okazało się idealnym schronieniem przed niekorzystną aurom, a co za tym idzie chłopaki mogli spokojnie połowić kapryśne w tym dniu ryby! 


wmh.wolomin.pl

środa, 12 marca 2014

Wyprawy wędkarskie - Poszukiwanie wczesnej wiosny - Izabelin, Aleksandów - Kanał Żerański (08.03.2014r.)

Pierwsza w tym roku wyprawa bez lodu! Michał i Piotr połowili Ukleje, Płocie, Krąpie oraz Okonie. Przypadkowo na wędce znalazł się marcowy Karaś. Wychodzi na to że można już śmiało powiedzieć, że wiosna na dobre zawitała już w naszym kraju. Oby tylko wszystkiego nie popsuły zapowiadane na kolejne miesiące mrozy! 

)

WMH.WOLOMIN.PL

poniedziałek, 3 marca 2014

WMH Żegna Zimę!

Już czas by pożegnać zimę. Panowie z WMH już szykują wiosenny sprzęt. Zima okazała się bardzo ciekawym doświadczeniem. Do tej pory rzadko kiedy wybieraliśmy się na lód. Piotrek nie był przekonany co do wędkowania na lodzie. Okazało się jednak, że warto! Tym czasem jednak czekamy już na pierwsze wiosenne wędkowanie!


wmh.wolomin.pl

Kulinaria (Dziś - Lin w pierzynce)

Do przygotowania pysznej potrawy z Lina potrzebujemy:
  • 400g filetu z lina
  • 2 łyżki mąki
  • sól, pieprz, oliwa
  • duża śmietana 18%
  • świeży tymianek
  • mielony czerwony pieprz
  • sok z cytryny


 Lina  delikatnie solimy i pieprzymy , oprószamy mąką i smażymy. Następnie przekładamy do naczynia żaroodpornego i delikatnie skrapiamy cytryną. Śmietanę mieszamy z tymiankiem i pieprzem i polewamy nią lina. Całość wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 20 minut.


Czas przygotowania: około 60 minut. 

Smacznego!